اقدامات دولت در شکستن رکود …

وجود راههای آسان در جهت دستیابی به سود در فعالیتهای دلالی و واسطه‌ای در ایران، موجب عدم ایجاد صنایع پویا و پرزحمت شده است.
دکتر « محمدرضا منجذب »، مدرس دانشکده امور اقتصادی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران تصریح کرد: در حالیکه سرمایه‌گذاری در صنعت، در بلند مدت موجبات کسب سود سرمایه‌گذاری را فراهم می‌آورد، فعالیت در کارهای دلالی در کوتاه مدت سودهای کلان و بسیار بیشتر از بخشهای تولیدی را نصیب افراد می‌کند.
وی گفت: در حال حاضر وجود زمینه‌های سرمایه‌گذاری در بخشهای مسکن، برج‌سازی و افزایش قیمتهای مربوط به زمین از مواردی هستند که علاقه و انگیزه تولید کنندگان در بخشهای دیگر صنعت را به حداقل رسانده است.
وی‌ با تاکید بر لزوم کاهش دخالت دولت در بخشهای تولیدی افزود: جلوگیری از واردات بی‌رویه، تضمین کیفیت محصولات داخلی از طریق ایجاد مراکز کنترل کیفی، پرهیز از تحمیل مالیاتها و شرایط سنگین برای تولید، جلوگیری از صرف منابع ملی در زمینه‌های دیر بازده، ایجاد سرمایه‌گذاریهای مشترک با کشورهای خارجی، نوسازی صنایع و استفاده از استعدادهای بومی مناطق در سرمایه‌گذاریهای کوچک راهکارهای اصلی در جهت شکستن رکورد کنونی حاکم بر برخشهای تولید کشور است.
منجذب با اشاره به اینکه وجود قوانین مقررات دست و پاگیر موجب اخلال در روند تولید کشور شده‌اند، اظهار داشت: رشد صنعت و بالا بردن اشتغال صنعتی نیازمند تسهیل قوانین و مقررات این بخش، در نظر گرفتن امتیازات ویژه برای تولید و صنعت و جذب سرمایه‌گذاریهای داخلی و خارجی در راستای اقتدار کشور می‌باشد.
استاد دانشکده امور اقتصادی یادآور شد: تاکنون اقدامات دولت و مجلس ایران در جهت ارتقای کیفیت و کاهش قیمت محصولات داخلی در مقایسه با کالاهای خارجی نتوانسته تا خلا‌های موجود در این زمینه را بر طرف کند.
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه اغلب حمایت‌های دولت از بخشهای تولیدی و صنعتی کشور به صورت غیر فراگیر و موردی بوده است، تصریح کرد: این در حالی است که ضعف نظام‌های نظارتی کشور در تمام ابعاد آن به‌ویژه در بخش کنترل کیفیتها، مالیات، خدمات و نیز آشفتگی ماخذهای آماری کشور، بر مشکلات بخشهای تولیدی و اقتصادی و موانع موجود بر سر راه برنامه میزان و کارشناسان افزوده است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *