رونق مناطق آزاد و ویژه کشور، در گروی وجود یک راهبرد توسعه اقتصادی

 

تدوین یک استراتژی منطقی توسعه بر مبنای هزینه جهت ایجاد جذابیت در مناطق ویژه اقتصادی، راهکار اصلی برای جذب سرمایه‌گذاریهای داخلی و خارجی است.
دکتر « محمدرضا منجذب »، مدرس دانشکده امور اقتصادی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، هدف ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ایران را کسب تجربه برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی WTO دانست و خاطرنشان ساخت:‌ زمینه‌های ارشادی و سرمایه‌گذاری در این مناطق باید بر مبنای راهکاری توسعه اقتصادی کشور بوده و با ایجاد معافیتهای گمرکی و آزادی ورود و خروج کالا در این مناطق، زمینه جذب سرمایه‌گذاریها را فراهم آوریم.
وی عواملی نظیر رانت،‌ ریسک، امنیت و جذابیت اقتصادی را از عوامل اصلی در ایجاد زمینه برای جذب سرمایه‌گذاریهای داخلی و خارجی به مناطق ویژه اقتصادی ذکر و خاطرنشان کرد: از آنجا که مناطق ویژه اقتصادی در ایران بر اساس الگوبرداری از کشورهای خارجی ایجاد شده و هر الگوبرداری باید بر اساس مطالعات، اصول و چارچوب علم اقتصاد و بررسی‌های کارشناسانه صورت گیرد، به نظر می‌رسد که این الگوبرداری در ایران بدون کار کارشناسی و مطالعه عمیق انجام گرفته و به همین دلیل به شسکت انجامیده است.
منجذب، با اشاره به ناموفق بودن مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران در واردات و صادرات، نبود زیرساختهای لازم نظیر جاده، راه‌آهن، فرودگاه و برق و آب در این مناطق و عدم شفافیت مقررات و قوانین مربوط به آنها، تصریح کرد: این عوامل در کنار پراکندگی مناطق ویژه اقتصادی در ایران، موجب عدم جذب سرمایه‌گذاریهای داخلی و خارجی به آنها شده است.
به گفته وی، تمرکز مناطق ویژه اقتصادی باعث می‌شود تا با سرمایه‌گذاری و هزینه کمتر، زیرساخت‌های مورد نیاز آنها به صورت ساده‌تر و سریعتر ایجاد گردد.
این مدرس دانشگاه، با تاکید بر این که بنا نهادن مناطق ویژه اقتصادی، هیچگونه مبانیتی با نظام اقتصادی کنونی نداشته بلکه، اقدام مناسبی جهت تجهیز پس‌انداز به سمت سرمایه‌گذاریها و در راستای منافع ملی کشور می‌باشد، گفت: در صورت رونق اقتصادی در این مناطق و نقش موثر آنها در حجم صادرات و واردات کشور،‌ این مناطق تاثیر به‌سزایی را در رونق تجارت خارجی و توسعه اقتصادی کل کشور خواهند داشت.

منبع: ایسنا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *