توسعه اقتصادی کشورهای نفتی و کشورهای همسایه

 

در ادامه نشست دکتر منجذب در سخنرانی خود با عنوان «توسعه اقتصادی کشورهای نفتی و کشورهای غیر نفتی» به ارائه ی دیدگاه‌های خود پرداختند. نکات مهمی که وی در سخنان خود بیان کرد، به این شرح است:
در کشورهای وابسته به نفت، تغییراتی در اقتصاد این کشورها اتفاق افتاده است. به طور نمونه جوامع روستایی به جوامع شهری تبدیل شده اند. از جمله مهم ترین ویژگی‌های کشورهای نفتی می‌توان به مورادی چون بروز پدیده رشد مخرب اشاره کرد. در بیماری هلندی، سرمایه گذاری دربخش نفت، درطول زمان،ب ه خاطر افزایش قیمت نفت که ازکاهش کلی ذخایر وافزایش تقاضا نشأت می‌گیرد سودآورتر می‌شود. منابع، از تولید گرفته می‌شود و کشور شروع به صنعت زدایی کرده و تازمانی که قیمت نفت، بالا می‌رود به این صنعت زدایی، ادامه می‌دهد.
درمنطقه خاورمیانه وشمال آفریقا، کشورهای غیرنفتی رشد درآمد سرانه بیشتری نسبت به کشورهای نفتی داشتند. نفت، ابتدا کشورهای تولید کننده را درخاورمیانه وشمال افریقا ثروتمند کرد، ولی بقیه کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا ازطریق افزایش تولید وتصاحب بیشتر این ثروت، ثروتمندتر شدند. مهم‌ترین کشورهای غیرنفتی منطقه ی خاورمیانه وشمال آفریقا ترکیه و مصر هستند. نرخ رشد این کشورها از سال ۱۹۶۰ تاکنون، نسبت به کشورهای صادر کننده ی نفت منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بالاتر بوده وبه استثنای دهه ۱۹۸۰ به طرز مطلوبی، بانرخ رشد کشورهای شرق آسیا قابل مقایسه است.
در کشورهای وابسته به نفت ضریب جینی بالاتر است. بنابراین در این کشورها دو نهاد مهم هستند یکی نهاد مالیاتی به منظور اخذ مالیات از ثروتمندان و جلوگیری از فرار مالیاتی و نیز نظام تامین اجتماعی به منظور حمایت از اقشار ضعیف.
مهم ترین نتایجی که از این مطالعه به دست آمده نشان می‌دهد: ۱- در مورد صندوق ذخیره ارزی باید مدیریت سخت گیرانه و با انضباطی حکم فرما باشد ۲- لازم است که از وضعیت اقتصاد تک محصولی خارج شویم ۳- نیاز به تدوین مدل توسعه اقتصادی داریم و ۴- دولت باید یک دولت توسعه گرا و پاسخ گو باشد.

 

برای ملاحظه کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *