کتاب: مبانی اقتصادسنجی همراه با ایویوز و استاتا

کتاب پیش رو با توجه به نیاز واقعی دانشجویان و محققان به مباحث اقتصادسنجی تهیه شده است. این کتاب طی دو جلد تدوین میگردد، که جلد اول آن با عنوان مبانی اقتصادسنجی به مباحث مقدماتی اقتصادسنجی اشاره میکند و جلد دوم به مدل‌های اقتصادسنجی میپردازد. همچنین در آخر هر فصل از کتاب نحوه کاربرد نرم افزارهای ایویوز (نسخه ۱۰) و استاتا (نسخه ۱۲ و ۱۵) مربوط به همان فصل با توضیحات مبسوط و گام به گام ارائه شده است. طی چندین سال تدریس، مشاوره و راهنمایی دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، و تحقیق و تحلیل موضوعات اقتصادی همراه با کاربرد مشخص شد که تشخیص روش بکارگیری مدل‌ها و انتخاب نوع مدل تخمینی، نحوه شروع و خاتمه تجزیه و تحلیل با دشواری مواجه است.

برای خرید اینترنتی کلیک کنید.

 1. وحید گفت:

  با سلام خدمت استاد محترم کتاب مبانی اقتصادسنجی رو خریداری کردم تا صفحه ۲۲۰ تا حالا مطالعه داشتم سوالاتی در خصوص متن کتاب داشتم:
  ۱-در بررسی آزمون فرضیه ها احتمال زیر ۰٫۰۵ درصد رو شما ناحیه بحرانی گرفته و ناحیه رد فرضیه H صفر اعلام نموده اید ولی تا اونجایی که توی کتابها هست بالای ۰٫۰۵ درصد رو ما ناحیه بحرانی می گیریم.میشه توضیح بفرمایید؟مثلا مثال صفحه ۱۳۹
  ۲-در صفحه ۱۴۲ در خصوص برطرف نمودن ناهمسانی واریانس با روش GLS از کجا بدانیم کدام متغیر توضیحی باعث ناهمسانی شده و وزن مناسب را چطور اعمال کنیم؟
  ۳-در صفحه ۱۴۷ چرا ۵ وقفه وارد می کنیم؟
  ۴-در صفحه ۲۰۹ در خصوص وارد کردن عدد ۱ و ۰ برای DATA DUMMY سال را چطور و از کجا تعیین کنیم؟
  ۵-زمانیکه مثلا ۲ مورد از فروض کلاسیک در مدل نقض میشه در هر کدام از حالتها که اصلاح می کنیم مدل و ضرایبش تغییر میکنه مدل نهایی را و ضرایبش کدوم رو ملاک قرار بدیم؟
  ممنونم

  • مدیر گفت:

   سلام
   فعلا پاسخ یک (بقیه را باید به کتاب مراجعه کنم و ببینم)
   ببینید شما باید نگاه کنید به فرض صفر و فرض مقابل و بر اون مبنا احتمال رد و یا احتمال قبول را تعریف کنید که بر اساس قرارداد نانوشته ۵ و ۹۵ درصد بین محققین رعایت میشود.

  • مدیر گفت:

   سلام
   پاسخ دو: یا از قبل حدس میزنیم کدام متغیر موجب ناهمسانی است و یا همه آنها را امتحان میکنیم.
   پاسخ سه: همینطوری و فقط برای توضیح درس. البته اگر از قبل حدس میزنیم که احتمالا تا چند تاخیر ممکن است مشکل داشته باشد خب بر آن مبنا جلو میبریم
   پاسخ چهار: ببینید این محقق مشخص میکند که معمولا بیسی مفهومی دارد. مثلا میدانیم جنگ بر مصرف تاثیر گذاشته است.
   پاسخ پنج: معمولا تمامی مشکلات را که برطرف کردیم. آنوقت مدل نهایی را تفسیر میکنیم و کاری به مدلهای قبلی با مشکل نداریم. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *