نکاتی در مورد پایان نامه

با سلام
۱️⃣انتخاب موضوع و نوشتن طرح اولیه (پرپوزال) شاید مهمترین گام در نگارش پایان نامه باشد. هر چه موضوع دقیق تر و صحیح تر انتخاب شود کار شما در نگارش پایان نامه راحت تر خواهد بود و به نتایج بهتری حاصل خواهد شد. لذا این مرحله را باید جدی گرفت و زمان مناسبی را صرف آن کرد.
۲️⃣در انتخاب موضوع نباید دچار وسواس بیش از حد شد و بیش از اندازه برای آن وقت صرف کرد
۳️⃣هیچ کس نمی تواند به شما موضوع تحقیق بدهد. اگر بتواند هم کار درستی نیست. موضوع را خود دانشجو باید انتخاب کند. دیگران تنها می توانند شما را راهنمایی کنند و از تجاربشان به شما بگویند. لذا به دنبال گرفتن موضوع از دیگران نباشید
۴️⃣در گام اول باید حوزه پژوهشی مورد علاقه خود را انتخاب کنید. موضوع کلی ای که میتواند در ادامه تحصیل شما در دوره دکترا یا آینده شغلی شما تاثیرگذار باشد.  در این گام نیاز نیست به جزئیات موضوع بپردازید و صرفا کافی است که به صورت کلی موضوع رو انتخاب کنید. به عنوان مثال موضوعی همچون نرخ ارز، رشد اقتصادی، سرمایه اجتماعی و  …
۵️⃣در انتخاب موضوع کلی(حوزه پژوهشی)، اولین ملاک علاقه شخصی و دومین ملاک میزان کاربردی بودن موضوع یا تاثیر آن در آینده شغلی و تحصیلی شما است.
۶️⃣پس از انتخاب موضوع کلی، نوبت به ریز کردن آن و مشخص کردن جزئیات موضوع میرسد. برای این کار لازم است تا پژوهش هایی که پیرامون این موضوع انجام شده است را بررسی کنید. البته این کار به معنای مطالعه کامل این پژوهش ها نیست بلکه بررسی کلی آنها و مطالعه چکیده آنها کفایت می کند. درواقع با بررسی پژوهش های انجام شده باید فضای کلی مطالعات انجام شده در موضوع مورد نظر را بدست آورید
۷️⃣برای مشاهده پژوهش های انجام شده، پیشنهاد می شود ابتدا پایان نامه ها و مقالات داخلی را بررسی کنید. برای این منظور می توانید از کتابخانه دانشکده خود و نیز سایتهای مرجع مقالات فارسی همانند پرتال جامع علوم انسانی، ایران داک، پایگاه اطلاعات جهاد دانشگاهی و … استفاده کنید.
۸️⃣پس از بررسی فضای کلی موضوع و جزئیات پژوهش های دانشگاهی انجام شده پیرامون موضوع  بخصوص پژوهش های جدیدتر، باید جزئیات موضوع خود را مشخص کنید و به طور دقیق عنوان پژوهش را انتخاب کنید. درواقع در این مرحله لازم است تا مشخص کنید از چه زاویه و از چه بعدی می خواهید به موضوع بپردازید و سوال اصلی پژوهش شما چیست
۹️⃣در گام بعدی لازم است تا بررسی کنید موضوع انتخاب شما قبلا در مطالعات داخلی یا خارجی کار شده است یا خیر. بهتر است موضوع انتخابی شما، پژوهش مشابهی داشته باشد و حداقل یک مقاله یا پایان نامه مشابه در دسترس داشته باشید.
۱۰-یکی از عوامل مهم انتخاب موضوع که متاسفانه بسیاری از دانشجویان از آن غفلت می کنند، وجود داده ها ی مورد نیاز پژوهش است. قبل از نوشتن پروپوزال حتما باید از در دسترس بودن داده های مورد نیاز پژوهش اطمینان حاصل کرد و اگر داده ها ناقص هستند و یا در دسترس نیستند از انتخاب موضوع صرف نظر کنید.
۱️۱-برخی از دانشجویان به دلایلی تمایل دارند پایان نامه خود را با استاد خاصی انجام دهند و پیش از انتخاب موضوع استاد راهنمای خود را انتخاب کرده اند. اکیدا به این افراد توصیه می کنیم که پیش از انتخاب موضوع و نوشتن پروپوزال با استاد مورد نظر مشورت کنند و نظر او را درباره موضوع پژوهش و حوزه های مورد علاقه ایشان جویا شوند.
۱۲- در پایان اکیدا توصیه میکنیم در انتخاب موضوع، واقع گرا باشید و هیجانی عمل نکنید. به سراغ موضوعاتی که بسیار جدید هستند و تاکنون کار چندانی پیرامون آنها نشده است و یا موضوعاتی که سطح آنها بالاتر از دوره کارشناسی ارشد است نروید. همچنین به میزان توانمندی و دانش و زمانی که میتوانید صرف کنید نیز توجه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *